LifestylePoradnik

Projektowanie stron internetowych – jak zrobić stronę?

Projektowanie stron internetowych – jak zrobić stronę?

Strony internetowe to obecnie podstawowe źródło wiedzy o usługach i produktach oferowanych przez przedsiębiorstwa. Ponadto, są źródłem wiedzy oraz rozrywki. Ładna, przejrzysta i estetyczna strona to wizytówka naszej firmy, a to może decydować o tych drobnych aspektach, które sprawiają, że klienci będą chcieli lubi nie podjąć z nami współpracę.
W tym artykule wyjaśnimy ogólnie cały proces tworzenie stron internetowych, umożliwiając tym samym odpowiednie rozeznanie w temacie właścicielom małych firm, którzy niekoniecznie dysponują odpowiednimi środkami na współpracę z dużymi i doświadczonymi zespołami zajmującymi się tworzeniem i projektowaniem stron internetowych. Oczywiście, jest to komfortowe rozwiązanie, gdy właściwie możemy tylko zatwierdzić finalny efekt strony wyspecyfikowanej wedle naszej wizji. Lecz jest również bardzo kosztowne. Mniejsze firmy luby osoby prywatne działające na umowę – zlecenie, umowę o dzieło, potrzebują czasem rozwiązań nieco tańszych, lecz o równie wysokiej jakości.
Konkurencja jest obecnie spora, a nikt nie będzie chciał korzystać ze strony na której nie działają przyciski, tekst nie formatuje się poprawnie lub nie wyświetla się na używanym przez nas urządzeniu.

Strona internetowa – co jest potrzebne na start?

W pierwszej kolejności, żeby można było w ogóle zacząć mówić o stronie internetowej jest potrzebny tzw. hosting, czyli po prostu miejsce na serwerze na którym będziemy zamieszczać nasze treści (pliki strony). Koszt hostingu nie przekracza 300 PLN rocznie, a może się nawet zamknąć w kwocie kilkudziesięciu złotych.
W uprzywilejowanej pozycji znajdą się Ci, którzy tworząc stronę zdecydują się na użycie kreatorów online, gdyż w cenie dostępu do kreatora zawiera się również hosting.
Doświadczeni projektanci potrafią stworzyć piękne strony, które zachwycają już samym wyglądem i grafiką. Oczywiście, wymaga to sporej pracy i talentu, dlatego możemy się zdecydować na już gotową szatę graficzną, którą znajdziemy w formie szablonu. Upraszcza to cały proces, ale sprawia, że rozwiązanie staje się mniej elastyczne oraz może w pewnych warunkach razić podobieństwem z innymi serwisami.

Systemy zarządzania treścią

Strona internetowa to nie powieść, Internet żyje, a to oznacza, że zamieszczone treści wymagają edycji, modyfikacji, aktualizacji w oparciu o zmieniające się warunki. W celu ułatwienie życia osobom nie zaznajomionym z nowoczesnymi technologiami stworzono CMS-y. Są to panele administracyjne, które przypominają nieco pracę z popularnymi edytorami tekstu. Umożliwiają modyfikację treści oraz formatowanie. Strona internetowa to nie tylko HTML i CSS, ale również JavaScript, czyli rozwiązanie umożliwiające stworzenie strony dynamicznej, responsywnej, która daje klientom więcej niż tylko dostęp do przeglądania treści.

Podsumowanie

Projektowanie stron internetowych można zrealizować na 3 podstawowe sposoby. Pierwszym jest skorzystanie z kreatora online. Pozwala to na szybkie stworzenie estetycznie wyglądającej, funkcjonalnej strony. A my nie będziemy się musieli martwić aktualizacjami ani bezpieczeństwem.
Przy nieco większym zapale, warto korzystać z narzędzi takich jak CMS WordPress. Jest to nieco bardziej zajmujące, ale pozwala stworzyć praktycznie każdy serwis jakiego możemy potrzebować.
Natomiast, jeżeli czujemy się silni na polu programistycznym oraz dysponujemy odpowiednio dużą ilością wolnego czasu, to lepiej pogłębić swoją wiedzę i tworzyć serwis samodzielnie. Jest sporo dostępnych kursów online, a takie rozwiązanie pozwoli na korzystanie z rozwiązania szytego na miarę naszych potrzeb, przy jednoczesnej znacznej redukcji kosztów w porównaniu do realizacji tego zadania przez zewnętrzną firmę.

Udostępnij

O autorze