Poradnik

Czy ochrona fizyczna zostanie wyparta przez technologię?

Czy ochrona fizyczna zostanie wyparta przez technologię?

Obniżanie kosztów prowadzenia działalności przy jednoczesnym poprawieniu jakości świadczonych usług staje się wyzwaniem dla wielu branż. Jednak z drugiej strony nieustannie zwiększa się potrzeba skutecznej ochrony obiektów oraz inwestycji. Okazuje się, że człowiek przy wsparciu technologii może pogodzić te dwie kwestie. Poniżej omówimy to szerzej.

Jak technologia może pomóc zwiększyć bezpieczeństwo w firmie?

Z roku na rok technologia staje się coraz bardziej zaawansowana i z powodzeniem może zastąpić człowieka w niektórych czynnościach. Proces zachodzi również w branży ochrony. Już teraz trudno spotkać obiekty komercyjne, w których nie ma zaawansowanej ochrony technicznej. Co kryje się pod tym pojęciem? Chodzi tutaj głównie o urządzenia elektroniczne oraz o systemy zabezpieczeń, alarmy i kamery, czyli o cały osprzęt, który przeciwdziała włamaniom i oszustwom.

Elektroniczne systemy zabezpieczeń mogą ograniczać i kontrolować dostęp do obiektów, dzięki temu można zredukować liczbę pracowników ochrony fizycznej oraz portierów. I tutaj należy zaznaczyć, że dla inwestora mogą być to spore oszczędności przy jednoczesnym wzroście poziomu bezpieczeństwa w firmie. Zainstalowane systemy mogą również ostrzegać pracowników przed zagrożeniem – np. pożarem.

Jeśli interesuje Cię zaawansowana ochrona techniczna firmy lub inwestycji – odwiedź stronę https://bezpieczenstwo.impel.pl/elektroniczne-systemy-zabezpieczen/. Pamiętaj, że profesjonalna agencja ochrony wykona dokładny audyt i na podstawie jego wyników zaproponuje ofertę dopasowaną do potrzeb.

Idealny duet, czyli ochrona techniczna i ochrona fizyczna

Ochrona techniczna jest bardzo pomocna i skuteczna, ale wymaga zaangażowania technologów, którzy umieją ją zainstalować, serwisować oraz obsługiwać. Elektroniczne systemy zabezpieczeń używane przez agencje ochrony składają się przeważnie z czujników, kamer oraz alarmów. Sercem tego systemu jest zwykle centrala alarmowa. To tam trafiają wszystkie sygnały, które są analizowane przez człowieka i to człowiek podejmuje decyzję o zasadności interwencji oraz o jej przebiegu.

Jeszcze bardziej zaawansowaną formą ochrony technicznej jest stosowanie autonomicznych rozwiązań. Przykładem może być mobilna wieża monitorująca lub dron. Każda profesjonalna agencja ochrony już teraz oferuje swoim klientom doglądanie inwestycji za pomocą technologii – to sposób na obniżenie kosztów ochrony. Należy jednak zaznaczyć, że do obsługi tych sprzętów i do analizy uzyskanych danych, dalej potrzebny jest doświadczony i wyspecjalizowany pracownik. Ochrona techniczna świetnie sprawdza się jako działanie prewencyjne – już sama obecność zaawansowanych urządzeń skutecznie odstrasza intruzów.

W niektórych sytuacjach w dalszym ciągu większe zastosowanie znajduje ochrona fizyczna – to głównie ochrona masowych imprez, centrów handlowych czy też magazynów, banków i galerii. Obecność pracowników ochrony fizycznej jest również niezbędna w czasie konwojowania gotówki, obsługi bankomatów lub w czasie zarządzania wartościowymi przedmiotami.

Udostępnij

O autorze