Nauka

Najniższa krajowa 2018

Najniższa krajowa 2018

Ostatnimi czasy starsi ludzie ze zdumieniem przecierają oczy. Czy prezenter serwisu informacyjnego się nie myli? Pensje minimalne tak gwałtownie idą w górę, że naprawdę ciężko w to uwierzyć. A jednak dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią same za siebie.

Najniższa krajowa 2018

W roku 2000 najniższa płaca wynosiła 700 zł. To nie żart. Szczególnie młodsi Czytelnicy nie wyobrażają sobie, jak za taką kwotę można by było utrzymać rodzinę? Jednak powiedzenie „Polak potrafi” do czegoś zobowiązuje.
Stopniowo wychodziliśmy z biedy, z każdym rokiem odnotowując odrobinę wyższe zarobki. Różniły się zaledwie o kilkadziesiąt złotych, nie zauważono jednak tendencji spadkowej. Wręcz przeciwnie – dwa gwałtowne skoki nastąpiły w roku 2007 (z 934 na 1 126 PLN) oraz po 2015. Wtedy to odnotowano 1 170 zł. Najniższa krajowa 2018 to jednak… 2100 zł!

Kto ustala najniższa krajową?

Co roku do 15 września Prezes Rady Ministrów ustala wysokość płacy minimalnej. Następnie zostaje ona opublikowana w „Monitorze Polskim” bądź Dzienniku Ustaw, wchodzi w życie natomiast 1 stycznia. Jej wysokość podawana jest brutto i wyrażana w PLN. Na najniższą krajową wpływa wiele czynników, jednak wśród najważniejszych należy wymienić poziom gospodarczy kraju. Obejmuje on między innymi: PKB, warunki socjalne, ewentualne wojny i klęski żywiołowe, stan rozwoju przedsiębiorstw.

Jak zarabiają nasi sąsiedzi?

W 2017 roku w Europie najlepszymi zarobkami cieszyli się mieszkańcy Luksemburga. Ich płaca minimalna wynosiła 8 827 PLN. Tym samym równa się zarobkom naszej starannie wykształconej inteligencji. Nikogo więc nie dziwi, że tak chętnie młodzi ludzie decydują się na emigrację. Kolejne państwa, w których zaproponowano zarobki powyżej 6 000 zł, to: Irlandia, Holandia, Belgia, Niemcy, Francja, Wielka Brytania. Najniższym wynikiem odznacza się Bułgaria. Minimalna stawka to 1 038 zł, toteż Polska ze swoimi 2000 zł wypada dość blado.

Dlaczego zmienia się najniższa krajowa?

Duże znaczenie odgrywa oczywiście rząd sprawujący władzę. Jaskrawo przedstawia się to na wykresie sporządzonym przez Główny Urząd Statystyczny. Szczególnie lata 2015 – 2018 odnotowują szczególny wzrost zarobków.
Jak wyżej wspomniano, ściśle wiąże się to z poziomem gospodarczym kraju. Prawo i Sprawiedliwość dzięki swoim licznym dotacjom wsparło najuboższych członków społeczeństw i rodziny, dzięki czemu Polacy mogli pozwolić sobie na większą konsumpcję. Tym sposobem pracownicy zarabiają coraz więcej, kupują coraz więcej, napędzając gospodarkę.

Kłopotliwa najniższa pensja

Pozytywiści twierdzili, że naród jest tak silny, jak jego najsłabszy człowiek. Współczesna ekonomia staje o krok dalej: minimalna płaca najlepiej świadczy o poziomie rozwoju. Dlatego też rząd starannie dobiera stawki. Ważne, by wystarczyły na godne życie i nie były zbyt wysokie, aby kraj nie musiał borykać się z inflacją. A ta od czasu kryzysu w Wenezueli niedługo sięgnie 1 000 000%! W Polsce to zaledwie 2%, jednak rząd ma się na baczności.

Reasumując, najniższa krajowa nadal nie spędza wymogów Polaków, lecz jest już w stanie zapewnić godne warunki życia. Choć wiele nam brakuje do lepiej rozwiniętych krajów europejskich, to z każdym rokiem GUS odnotowuje wzrostową tendencję stawek.

Udostępnij

O autorze