Nauka

Autostrada A2 – jak wpłynęła na rozwój Polski?

Autostrada A2 – jak wpłynęła na rozwój Polski?

Autostrada A2 to jedna z bardziej strategicznie i ekonomicznie oraz gospodarczo zainicjowanych inwestycji, mających kluczowy wpływ na interesy komercyjne, jak i geopolityczne. Autostrada Wolności – Autostrada Wielkopolska, bo tak została nazwana autostrada A2 ciągnie się z zachodu na wschód praktycznie przez środek Polski, co oznacza, że jest strategicznym szlakiem komunikacyjnym dla osób prywatnych, jak i firm przewozowo – transportowych.

Ta częściowo płatna autostrada nie do końca jeszcze ukończona, na dzień dzisiejszy łączy zachodnią część kraju z Niemcami, Świecko z obrzeżami Warszawy, czyli węzłem Konotopa. Jej strategicznym punktem jest węzeł łódzki, gdzie łączy się z nią kolejna bardzo ważna Polska autostrada A1 przecinająca Polskę z południa na północ. Fakt o strategicznym znaczeniu autostrady i poszczególnych jej odcinków niech będzie, chociażby data Euro 2012, gdzie odcinek Łódź – Warszawa był priorytetem łączącym stolice z zachodnią Europą, poprzez drogę szybkiego ruchu.

Długość autostrady A2

Obecna długość autostrady, to 475 kilometrów, lecz oddany do użytkowania jest kolejny jej odcinek niemal 20 kilometrowy będący obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Autostrada A2 jest ważnym strategicznie i ekonomicznie punktem, ponieważ stanowi ona przedłużenie niemieckiego węzła autostrad, a dokładnie autostrady A12, która łączy bezpośrednio Berlin z Europą wschodnią, drogą przebiegającą przez Polskę. Patrząc z ekonomicznego punktu widzenia autostrada A2, choć jest tylko częściowo bezpłatna, a dotyczy to zjawisko głownie łódzko – warszawskiego odcinka przynosi niemałe korzyści jej administratorom. Ponieważ za luksus szybkiego poruszania się z zachodu na wschód Polski trzeba zapłacić niemałe pieniądze, to jest to z pewnością adekwatna cena do poniesionych kosztów utrzymania autostrady, jak i czasu, jaki oszczędzamy poprzez jazdę wspomnianą arterią komunikacyjną.

Końcowy etap realizacji projektu – autostrady A2

W momencie dokończenia całej inwestycji, jaką jest autostrada A2 od granicy niemieckiej do granicy z Białorusią – Autostrada Wolności nabierze jeszcze większego znaczenia. Będzie to najszybsza możliwość połączenia Europy zachodniej z jej wschodnią częścią za pośrednictwem komunikacji lądowej. Dzięki temu podróż w kierunku Białorusi będzie prostsza, wygodniejsza i szybsza. Zarówno dla nas, jak również dla osób mieszkających na Białorusi, które podróżują po Polsce za pracą, lub pokonują kilometry, aby wracać do domu z pracy przynajmniej raz na jakiś czas.

Komfort przejazdu autostradą A2 – Autostrada Wielkopolska

Ten komfort i luksus podróżowania autostradą A2 sprawia, iż coraz więcej turystów i komercyjnych firm transportowych coraz częściej korzysta z udogodnienia, jakim jest tego typu droga przejazdu. Poprzez obwodnice takich aglomeracji, jak Poznań, Łódź czy Warszawa podróżuje się o wiele szybciej i bezpieczniej. Wygoda w omijaniu zakorkowanych miast jest tak ogromna, że osoby korzystające na co dzień z autostrady A2 czują w realny sposób jej zalety i potrzebę korzystania z nich. To, że drogowe szlaki komunikacyjne w Polsce pozostawiają jeszcze bardzo dużo do życzenia wie każdy. Niemniej jednak autostrady przecinające nasz kraj w szerz jak A2 i wzdłuż, jak A1, to inwestycje koniecznie i mające wszelkie priorytety. Zdaje sobie sprawę z tego każdy, kto zasiada za kółko samochodu i codziennie podróżuje w ramach wykonywania obowiązków pracowniczych, dojazdu do pracy, szkoły, czy w okresie wakacyjnym podróżuje w celu wypoczynku, dojazdu do miejscowości typowo rekreacyjnych. W miejscu łączenia się tych szlaków komunikacyjnych w okolicach podłódzkiego Strykowa powstają ogromne centra logistyczne. Magazyny centralne bardzo wielu firm, gdzie transport i szybkość dostarczania towarów ma ogromne znaczenie. Ta gospodarczo i ekonomicznie uzyskana pozycja przez autostradę A2 ma kluczowe znaczenie dla tysięcy osób zatrudnionych w obrębie autostrady, gdzie ich miejsca pracy są ściśle związane z infrastrukturą krajowej arterii. Choć jest ona jeszcze nie w pełni skończona jako inwestycja globalna i mająca strategiczne znaczenie dla komunikacji lądowej w Polsce odgrywa ona już znaczącą rolę, gdzie bez tego typu inwestycji rozwój Polski byłby bardzo utrudniony lub ujmując rzecz zatrzymałby się w czasie.

Zakończenie inwestycji a wygodne rozwiązania infrastruktury lądowej

Po skończeniu całej inwestycji most lądowy łączący poprzez nasz kraj oba krańce Europy będzie naszym strategicznym w ekonomicznym tego słowa znaczeniu atutem, z jakiego Polska będzie mogła czerpać wieloletnie i ogromne korzyści:

  • ekonomiczne,
  • kulturowe,
  • turystyczne.

Dlatego też znaczenie autostrady jest tak wielkie. Nietrudno sobie wyobrazić, że przemieszczanie się drogami miastowymi, z pewnością utrudniłoby wielu osobom podróż i pracę. Dlatego też, warto docenić fakt, że autostrada powstała i dzięki temu jazda samochodem może być przyjemnością, a nie katorgą, która nie tylko zajmuje sporo czasu, ale również powoduje ogromny dyskomfort u kierowców, czy nerwowe prowadzenie auta zakończenie licznymi kolizjami na drogach międzymiastowych.

Udostępnij

O autorze