Poradnik

Stan deweloperski mieszkania – co musisz wiedzieć?

Stan deweloperski mieszkania – co musisz wiedzieć?

Rozważając zakup mieszkania, warto zapoznać się ze stanem, w jakim deweloper nam go oddaje. Stan deweloperski mieszkania powinien zawierać kilka kluczowych elementów, które muszą znaleźć się w każdej tego typu nieruchomości.

Co obejmuje stan deweloperski?

Stan deweloperski mieszkania to pojęcie bardzo ogólne, jednak oznacza, że wykonawca zakończył prace w momencie, gdy można rozpocząć wykańczanie wnętrz, lecz nie można w nim jeszcze zamieszkać. Każde mieszkanie, niezależnie od dewelopera, musi spełniać określone minimum przy przekazaniu kluczy przyszłemu właścicielowi. Obowiązkowo muszą być zamontowane drzwi zewnętrzne, wszystkie okna oraz parapety zewnętrzne oraz wewnętrzne. Mieszkanie powinno być wyposażone w przyłącza wody, kanalizacji oraz elektryki, a także w ogrzewanie i kaloryfery. Na podłodze musi być wylana betonowa wylewka, a ściany odpowiednio otynkowane tak, aby były gotowe do pomalowania.

Decyzja o zakupie podjęta – na co teraz zwrócić uwagę?

Gdy najtrudniejsza kwestia, jaką jest podjęcie decyzji o kupnie mieszkania jest już za nami, warto przyjrzeć się wszystkiemu, co znajdziemy w mieszkaniu przy takim stanie zabudowy. Drzwi wejściowe muszą spełniać minimalne wymogi budowlane, jednak firma, jaką jest Republika Wnętrz może zagwarantować wysokiej jakości drzwi antywłamaniowe. Są one o wiele bezpieczniejsze dla mieszkańców, a przy tym ich jakość jest bardzo wysoka. 

Ta sama sytuacja tyczy się okien — tu również budowalne restrykcje są dosyć surowe. Często jednak deweloper montuje okna o wyższych parametrach przenikalności ciepła. Pozwoli to przyszłym klientom na zaoszczędzeniu pieniędzy na ogrzewaniu mieszkania. Warto również zwrócić uwagę na opis parapetów – z pozoru mało kluczowe, jednak zostaną one z nami na długo, a ich wygląd trudniej potem zmienić.

Przyłącze wody i kanalizacji bardzo często nie podlegają większym negocjacjom, jednak instalacja grzewcza to punkt, na który zdecydowanie należy zwrócić uwagę. Warto sprawdzić, czy ciepło będzie przepływać z miejskiej czy lokalnej ciepłowni. Często lokale wyposażone są również we własne kotły grzewcze. W przypadku tych ostatnich dobrze jest dowiedzieć się, jakiej firmy oraz klasy kocioł ma być zainstalowany przez dewelopera. Republika Wnętrz chętnie udziela takich informacji za każdym razem.

Finalnym punktem, na który warto zwrócić uwagę to wylewki podłogowe oraz ściany. Dobrze zrobiona wylewka pozwala na zabawę wariantami paneli czy płytkami podłogowymi. To samo tyczy się ścian — odpowiednio przygotowane będą już gotowe do pomalowania lub wyłożenia tapetą bądź innym materiałem ozdobnym.

Udostępnij

O autorze