Biznes

Czym zajmuje się agencja brandingowa?

Czym zajmuje się agencja brandingowa?

W dzisiejszych czasach silna marka to klucz do sukcesu. Jej zbudowanie nie jest jednak proste, szczególnie bez odpowiedniego doświadczenia czy intuicji biznesowej. Przedsiębiorcom marzącym o dobrej pozycji na rynku pomaga więc agencja brandingowa.

Agencja brandingowa – idea

Agencje brandingowe czerpią swoją nazwę od angielskiego słowa „brand”, które oznacza markę. Idealnie pasuje to do idei działania tego typu firm. Podejmują one bowiem rozmaite zadania związane z budowaniem wizerunku i rozwojem marek, a także ich produktów czy usług. W zależności od branży czy specyfiki firmy sposób realizacji tych celów może być różny. Działania agencji brandingowej zwykle opierają się jednak na kilku filarach:

  • strategii marki – ustaleniu celów marki i sposobów ich realizacji.
  • namingu – nadawaniu nazw markom, produktom i usługom,
  • identyfikacji wizualnej – logo oraz wszystkie elementy wizualne (jak kroje pisma, kolory), które mają się kojarzyć z daną marką,

Współpracę z agencją brandingową można rozpocząć na samym początku działalności. Często wspiera one jednak marki, które chcą odświeżyć lub całkowicie zmienić swój wizerunek.

Agencja brandingowa – główne zadania

Agencja brandingowa zwykle jest tworzona przez zespół specjalistów z dziedzin takich jak marketing, design, sprzedaż, copywriting oraz pokrewnych. Współpracują oni ze sobą, zajmując się jedynie wybranymi aspektami wizerunku marki lub tworząc dla niej pełną strategię. Podstawą dla wszelkich działań zawsze jest analiza zarówno samego brandu, jak i jego otoczenia rynkowego, a w szczególności konkurencji. Agencja brandingowa często przeprowadza też badania marketingowe mające na celu sprawdzenie, co myślą konsumenci.

Wśród głównych celów, jakie realizuje dla klientów agencja brandingowa, znajduje się m.in. znalezienie dla danej marki miejsca na rynku i wykorzystanie jej mocnych stron. Zespół agencji czuwa nad tym, by wszystkie elementy wizerunku oraz działania brandu były spójne i zgodne z przyjętą strategią. Pokładając zaufanie w profesjonalnej agencji brandingowej, firma ma znacznie większe szanse na sukces!

Udostępnij

O autorze