BiznesFinanseLifestyle

Ciekawe i skuteczne sposoby inwestowania

Ciekawe i skuteczne sposoby inwestowania

Gdy stopy procentowe w bankach stoją na bardzo nikim poziomie, czego niestety nie można powiedzieć o inflacji, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jako lokować swoje oszczędności by z biegiem czasu przynajmniej nie traciły na wartości. Cenione za bezpieczeństwo lokaty, przestają już spełniać swoje zadanie, nie mówimy już o nawet o zarobku, ale przynajmniej o utrzymaniu realnej wartości posiadanych pieniędzy. Na szczęście istnieją też inne sposoby inwestowana. Poniżej zamieszczamy kilka pomysłów, które dają szansę zarobku.

Uwaga na ryzyko

Wiele ofert, zarówno w bankach, jak i parabankach, kusi możliwością wysokich zarobków. Banki są tutaj dość mocno kontrolowane, więc w sowich ofertach muszą zawierać zapisy o ryzyku takich inwestycji. Instytucje, które nie są bankami już nie zawsze podchodzą uczciwie do takich kwestii, stąd m.in. afery typu „Amber Gold”. Podstawową kwestią, o której trzeba wiedzieć przy inwestowaniu, to fakt, że szansą na wysoki zarobek rośnie ryzyko strat. Jeżeli ktoś mówi nam, że możemy na danym produkcie zarobić 10%, a takich lokat, a nawet produktów strukturyzowanych, w bankach nie ma już od lat, to znaczy, że równie dobrze możemy stracić te 10%, a nawet więcej.

Ryzyko w bardziej opłacalnych inwestycjach zawsze istnieje, i to wcale nie oznacza, że mamy rezygnować z tego typu opcji. Jednak w im bardziej ryzykowne produkty chcemy inwestować, tym bardziej trzeba trzymać się zasady dywersyfikacji portfela. Rzadko się zdarza, zwłaszcza w dłuższej perspektywie, że wszystkie produkty, akcje, itp. tracą. Tu podam bardzo obrazowy przykład, inwestując wszystkie swoje oszczędności na giełdzie, w akcje bardzo obiecującej spółki, która dotąd może i pokazywała obiecujące wyniki możemy nawet stracić praktycznie wszystko. Wystarczy, że ta spółka podejmie jedną bardzo złą decyzję, jej wyniki spadną na łeb na szyję a inwestorzy stracą zaufanie i zaczną wyprzedawać akcje. Jeśli w porę nie zareagujemy, za akcje za którą zapłaciliśmy może nawet 100, albo i 1000 zł może nagle dostać kilka złotych, lub jeszcze gorzej, kilka groszy. Dlatego inwestując w ryzykowne produkty ważne jest by nasz produkt był maksymalnie zdywersyfikowany, najlepiej też oparty o inwestycje o różnym stopniu ryzyka.

Jeśli nie lokata to co- alternatywne sposoby inwestowania

Rynek inwestycyjny jest bardzo bogaty, mamy tu różne opcje, ale i instrumenty, na których możemy pomnażać pieniądze lub chociaż dbać o to by nie stracić za wiele. Zacznijmy zatem od najbardziej bezpiecznej opcji, obligacje. Tu za te bezpieczne uważa się zwykle obligacje skarbowe, jeszcze ewentualnie komunalne. Wybierając takie obligacje w wersji wieloletniej możemy sobie zagwarantować przynajmniej ochronę przed inflacją. Jest to dobra opcja by trzymać tak zwaną poduszkę bezpieczeństwa na wypadek utraty pracy, czy choroby. Obligacje korporacyjne powalają już zwykle zarobić, ale nie są pozbawiona ryzyka, jeśli firma której pieniądze pożyczyliśmy zbankrutuje możemy nie dostać nic. Czy to oznacza, że nie należy korzystać z takiej opcji, nie, ale jak już to przeznaczone na to pieniądze inwestujemy w obligacje kilku firm, upadłość jednej zaboli nas wtedy o wiele mniej.

Fundusze inwestycyjne- mogą być dobrym sposobem inwestowania gdy nie chcemy bawić się w zarządzenie portfelem. Tu bank, lub inny zarządca funduszu dba o to by było on odpowiednio zdywersyfikowany. Fundusze dają też zwykle opcje wyboru poziomu ryzyka, które akceptujemy, im wyższy poziom ryzyka, tym szansa na większy zarobek, ale również na stratę. Warto jednak wiedzieć, ze w perspektywie wieloletniej dobrze zarządzane fundusze, mimo czasowych perturbacji, zwykle przynoszą zyski.

Dostępne są też inne sposoby inwestowania, które wymagają już zwykle więcej nakładów pracy. Inwestycja w akcje oznacza, że musimy pilnować kursów akcji i tego co dzieje się na rynku i giełdzie, by w porę wycofać środki, lub nie stracić szansy na wypłatę dywidendy. Można też inwestować w nieruchomości, są nawet firmy budujące i zarządzające apartamentami w miejscowościach turystycznych, można kupić jeden z nich i otrzymywać zysk z najmu. Warto jednak wiedzieć, że z takiej inwestycji zwykle trudno się wycofać.

Udostępnij

O autorze