Finanse

Jak założyć i ile kosztuje zrobienie strony internetowej?

Jak założyć i ile kosztuje zrobienie strony internetowej?

Stworzenie strony internetowej umożliwiającej prezentację prowadzonej działalności jest obecnie czymś więcej niż koniecznością. Jest po prostu standardem. Wręcz trudno sobie wyobrazić, jak funkcjonowała gospodarka w czasach sprzed rewolucji informatycznej.
Należy mieć świadomość, że cena stworzenia strony internetowej może się bardzo różnić w zależności od tego jakie funkcjonalności są wymagane w związku z prowadzonym biznesem. Obecne trendy sprawiły, że odeszło się od tworzenia aplikacji desktopowych, przerzucając się na aplikacje webowe. Jeżeli zastanawiamy się ile kosztuje zrobienie strony internetowej, to po pierwsze należy sobie odpowiedzieć na pytanie jakie funkcje ma ona spełniać. Dla łatwiejszego zobrazowania można to zrozumieć na przykładzie samochodów. Nowym Volkswagenem Up’em wyjedziemy z salonu dysponując 50 tysiącami złotych, natomiast jeżeli marzy nam się nowiutki Lexus LC to pół miliona złotych może nie starczyć… W przypadku samochodów oczywiście każdy z nas intuicyjnie rozumie powód takiego rozrzutu. O ile rozpiętość cenowa stron internetowych nie jest aż tak duża (ceny podstawowych stron i serwisów zawierają się w przedziale 500 PLN – 60 tys. PLN) to różnice pomiędzy stronami mogą nie być łatwo zauważalne na pierwszy rzut oka.

Tworzenie strony internetowej – przeznaczenie

W zależności od rodzaju, strony internetowe można orientacyjnie podzielić na strony informacyjne oraz serwisy. Strony informacyjne nie wymagają dodatkowych funkcjonalności wobec czego najprostsze strony można stworzyć nawet w przedziale cenowym 500 – 1000 PLN. Lecz tak prostych stron już się nie tworzy, co będzie wyjaśnione w dalszej części tekstu.
Serwisy, szczególnie złożone, jak na przykład sklepy internetowe kosztują co najmniej 25 – 30 tys. PLN. Bardzo rozbudowane strony, wyposażone w wiele złożonych funkcjonalności mogą kosztować sporo powyżej 50 tys. PLN.

CMS

Utrzymanie strony również będzie generować koszty. Aktualizacja treści, komunikacja z klientem wymaga nieustannego nadzorowania tworzonych treści. Oczywiście, trudno aby wszyscy byli specjalistami od programowania aplikacji oraz tworzenia stron internetowych. Z myślą o tych klientach, którzy oczekują możliwości samodzielnej i bezpłatnej edycji treści zamieszczonych w Internecie, stworzono CMS, czyli Content Management System (System Zarządzania Treścią). Jest to panel administracyjny, za którego pomocą łatwo oraz intuicyjnie można zarządzać treścią strony. Systemy takie kosztują obecnie ok. 10 tys. PLN. Edycja strony za pomocą CMS przypomina pracę z popularnymi edytorami tekstu, jak Word czy OpenOffice Writer. Stron bez możliwości edycji obecnie raczej się nie tworzy.

Szacunkowe ceny stron internetowych

– Strona z CMS’em – 20 – 35 tys. PLN (choć jeżeli nie zależy nam na jakości strony, to własną witrynę można mieć już za 10tys. PLN)
– Sklep internetowy – 30 – 50tys. PLN
– Złożone serwisy (ogłoszeniowe, bankowe, rządowe etc.) – powyżej 50 tys. PLN. Finalna cena zależy od wymogów prawnych i stopnia komplikacji zastosowanych rozwiązań. Z pewnością nie każda firma podejmie się tego wyzwania (przykładowo, serwisy bankowe wymagają odpowiednich zabezpieczeń) wobec czego cena musi być negocjowana indywidualnie.
Samo utrzymanie gotowej strony kosztuje ok. 300 – 500 PLN rocznie.
Pamiętajmy, że tworzona strona to nasza wizytówka, więc nie warto zdawać się na usługi firm, których jakości usług nie jesteśmy pewni.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.