Lifestyle

Jak wybrać sofę do nowoczesnego salonu?

Jak wybrać sofę do nowoczesnego salonu?

Trudno wyobrazić sobie salon bez wygodnej strefy wypoczynkowej, a kluczem do jej właściwego urządzenia jest znalezienie odpowiedniej sofy. Jak dobrać ją do nowoczesnego wystroju i na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu?

Nowoczesny znaczny funkcjonalny

Cechą, którą należy stawiać na pierwszym miejscu we wnętrzu nowoczesnym, jest funkcjonalność. Dotyczy to też wyboru odpowiedniej sofy. Należy zadbać o to, by miała ona właściwe wymiary, a także warto zrezygnować z kształtów i rozwiązań, które mogą zmniejszać komfort użytkowania.  W nowoczesnym wnętrzu najlepiej postawić na wielofunkcyjne meble. Dobrze by  sofa miała opcję rozłożenia. Dzięki temu może ona służyć do spania – jako miejsce dla gości, a nawet do codziennego korzystania. Dobrym pomysłem może być także mebel modułowy. Daje on swobodę ustawienia go w zależności od aktualnej sytuacji. Wiele z nich można w dowolnym momencie przekształcić w narożnik lub kilka mniejszych mebli do wypoczynku. Funkcjonalność oznacza również wybór odpowiednich materiałów. Najlepiej jest wybrać obicie trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Warto więc sprawdzić ofertę sprawdzonych producentów, choćby tutaj: https://domar.pl/sklep/vero-wajnert-meble/.

Kolory i kształty w nowoczesnym salonie

Jednak wystrój nowoczesny to nie tylko funkcjonalność. Umieszczone w nim meble muszą także wpisywać się w pewną estetykę. W przypadku kolorów najlepiej sprawdzają się neutralne barwy – biele, beże, szarości i czerń. Jednak można je przełamać mocniejszymi akcentami, trzeba tylko pamiętać, żeby nie były one dominujące. W nowoczesnym wystroju powinna panować prostota. Jednocześnie nie może być on nudny – tego typu aranżacja może być również mocna, wręcz odważna. Świetnie pasują do niej mocne kształty, które odchodzą od tradycji wnętrzarskich. Warto pamiętać o konsekwencji – przykładowo, jeśli we wnętrzu dominują lekko obłe linie, dobrze jest, by znalazły się one też na sofie. Rozmiar mebla z kolei należy dopasować do ilości dostępnego miejsca, a także tego, czy dostawione w strefie wypoczynkowej zostaną dodatkowe meble.

Minimalizm kontra ekstrawagancja

W wystroju nowoczesnym króluje przede wszystkim minimalizm. Jednak nie oznacza to, że tego typu aranżacja musi być nudna. Pasuje tu też odrobina ekstrawagancji. Dlatego sofa może posiadać wyróżniające ją elementy – eleganckie poduszki, mocne detale czy piękne wykończenie. Należy jednak pamiętać o umiarze. Najważniejsza jest funkcjonalność i prostota. Dla osób, które szukają czegoś wyjątkowego – także pod kątem designu – dobrym rozwiązaniem mogą być meble modułowe. Jednocześnie warto pamiętać, że sofa to tylko jeden z elementów wystroju strefy wypoczynkowej. Należy odpowiednio zestawić je z pozostałymi meblami oraz dodatkami. Całość musi zachowywać minimalizm i funkcjonalność – jest to kluczowe dla nowoczesnej aranżacji. Warto więc zapoznać się z ofertą sklepów, choćby tutaj https://domar.pl/sklepy/.

Sofa na różne sposoby

Nowoczesna aranżacja pozwala na wyjście poza utarte schematy. Wartym uwagi rozwiązaniem jest choćby ustawienie dwóch sof w strefie wypoczynkowej. Mogą zostać umieszczone tuż obok siebie i tworzyć swojego rodzaju narożnik, ale nie tylko. Jeśli w pomieszczeniu jest wystarczająca ilość miejsca, można zdecydować się na ustawienie ich naprzeciwko siebie. Taka aranżacja jest bardzo wygodna i świetnie sprawdza się podczas spotkań towarzyskich. Może jednak utrudniać ona korzystanie ze strefy RTV – takie ustawienie sprawia, że przynajmniej część osób musi się odwrócić, by móc oglądać telewizję. W polskich domach najczęściej także sofę stawia się pod ścianą. Warto jednak wypróbować inne ustawienia. Można wykorzystać ją jako optyczną przegrodę pomiędzy aneksem kuchennym a resztą salonu lub umieszczenie jej na środku i stworzenie oddzielnej strefy wypoczynkowej.

Udostępnij

O autorze