BiznesLifestyle

Ekstrawertyk, introwertyk, ambiwertyk

Ekstrawertyk, introwertyk, ambiwertyk

Każdy z pewnością słyszał o różnych typach osobowości, jakie można znaleźć w społeczeństwie. Każdy czymś konkretnym się charakteryzuje i wskazuje na konkretne cechy danego człowieka. Warto zatem wiedzieć, kim się jest. W końcu istnieją takie typy jak ekstrawertyk, introwertyk ambiwertyk. Ta ostatnia jest całkiem nowa, więc tym bardziej warto czegoś się o niej dowiedzieć dziś.

Typy osobowości – który jest najpopularniejszy?

Z tych trzech osobowości najbardziej dominuje ta trzecia, gdyż łączy w sobie cechy poprzednich dwóch. Są to osoby, które najlepiej sobie radzą w wielu sytuacjach. Potrafią jednocześnie poradzić sobie ze słuchaniem innych, jak i pracy w grupie. Jednak każda z tych osobowości ma swoje wady i zalety, którym się dzisiaj przyjrzymy.

ekstrawertyk czy introwertyk

Introwertyk

Na początek zajmiemy się introwertykiem. Jest to osoba, która nie za bardzo lubi zajmować się osobistymi sprawami przy innych, nie przepada za publicznymi wystąpienia, a jeśli już musi wziąć w nich udział, to długo się do nich przygotowuje. Najlepiej pracuje się jej w pojedynkę i chętniej pisze maile lub SMS-y niż rozmawia w cztery oczy z daną osobą. Nie dla niej są także spontaniczne wyjazdy i spotkania. O wiele chętnie spędzi wieczór samotnie na własnych przemyśleniach. Zbyt rozmowne i towarzyskie osoby mogą być dla niej dosyć uciążliwe. Rzadko zdarza się jej wychodzenia z inicjatywą, często się martwi, dokładnie przemyśla każdą zmianę życiową, a rutyna daje jej poczucie bezpieczeństwa. O wiele chętnie słucha niż się wypowiada, a głośna muzyka utrudnia jej skupienie na pracy. Jest to tym zamknięty w sobie, który często jest uznawany za nieśmiały. Nie jest także wybuchowy.

ZOBACZ: PRACA DLA INTROWERTYKA – JAKA BĘDZIE NAJLEPSZA?

Ekstrawertyk

Ekstrawertyk to przeciwieństwo introwertyka. Ci chętnie spędzaliby cały wolny czas z przyjaciółmi, rzadko kiedy zastanawiają się wspólnie z kimś nad podjęciem życiowej decyzji, uwielbiają pracować w grupie, a nie samotnie nad projektami. Do tego chętnie opowiadają bliskim osobom o swoim życiu, poznają innych ludzi i sami wychodzą z inicjatywą. Są otwarci także na nowe relacje i szybko podejmują decyzje. Chętnie wychodzą na miasta, mają wielu znajomych, a do tego motywują ich rywalizacja oraz porażki życiowe. Ufają bezgranicznie, uwielbiają być w centrum uwagi i kochają dobrą zabawę. Po prostu tryskają energią, a ludzie często o nich mówią. Wyróżniają się też charyzmą, optymizmem i pokonywaniem wszelkich przeszkód. Pod wpływem emocji czasami mówią rzeczy, których potem żałują.

Ambiwertyk

I na koniec pozostał nam ambiwertyk. Jest to ktoś pośredni między dwoma poprzednimi typami osobowości. Nie przepada za bardzo za tym, by być w centrum uwagi i chętnie spędza czas samotnie. Jednocześnie jest w stanie poradzić sobie na stanowiskach kierowniczych, ale nie zawsze upomina się o swoje. Lubi też poznawać nowe osoby. Czasami odpuszcza udowadniania innym, że ma rację. Lubi rozmawiać z nowo poznanymi osobami, a jednocześnie chętnie spędza czas samotnie z książką. Jest to rzeczywiście połączenie introwertyka i ekstrawertyka. Trudno takim osobom określić jednoznacznie, pod którą kategorię podchodzą, ponieważ mają w sobie mieszankę człowieka skrytego i otwartego na świat. Łatwiej też rozumieją innych, przez co mogą stać się naprawdę dobrym przyjacielem każdej napotkanej na swojej drodze osoby. Może i my sami powinniśmy sprawdzić, który typ osobowości bardziej do nas pasuje i w którym lepiej się odnajdujemy. Dzięki temu prościej nam będzie zrozumieć samego siebie, nasze ograniczenia i możliwości, a tego poznamy siebie, a także innych.

ambiwertyk

Inne typy osobowości

Zdajemy sobie sprawę, że są to podstawowe podziały na typy osobowości. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej i każdy znajdzie coś, co będzie mu odpowiadać najbardziej. Trzeba jednak pamiętać, że odnalezienie swojego typu nie zwalnia nas z pracy nad sobą. Wręcz przeciwnie powinno nas to jeszcze bardziej motywować do tego, by się starać i by stawać się coraz lepszym człowiekiem. Wtedy pewnie będziemy zadowoleni z tego, jak to wszystko działa i będziemy o wiele lepiej dogadywać się z innymi ludźmi. W każdym razie na pewno to wszystko powinno stać się dla nas szczególnie ważne.

Udostępnij

O autorze