Biznes

Praca dla introwertyka – jaka będzie najlepsza?

Praca dla introwertyka – jaka będzie najlepsza?

Istnieją dwa podstawowe typy osobowości, zdając sobie sprawę którym z nich jesteśmy zdecydowanie łatwiej jest ukierunkować swój przyszły zawód. Dziś sprawdzimy, jaka praca dla introwertyka będzie najlepszym wyborem.

Typ osobowości a wykonywany zawód

Warto nakreślić kluczową różnicę w poniższych kwestiach:

Introwertyk jest osobą zdecydowanie wycofaną z życia towarzyskiego. Są oni dość zamknięci w sobie, większość emocji i opinii pozostawiają dla siebie. W znacznym stopniu skupiają się na własnych, wewnętrznych przeżyciach aniżeli wydarzeniach zewnętrznych.

Ekstrawertyk to zdecydowane przeciwieństwo introwertyka. Ludzie o takim typie osobowości odczuwają silną potrzebę przebywania w towarzystwie, ciekawi i interesuje ich otoczenie zewnętrze. Nie mają problemów z wyrażaniem własnego zdania a także śmiało mówią o swoich uczuciach.

praca dla introwertyka

Idealna praca dla introwertyka?

Przede wszystkim sprawdzą się zawody wykonywane zdalnie, lub odbywające się w biurze – jedynie w towarzystwie komputera. Może to być pisarz czy tłumacz. Świetnym wyborem będzie praca jako informatyk, programista. Jest to nieprzerwanie dziedzina stale się rozwijająca, o dużym zapotrzebowaniu na pracę. Zaletą jest, iż informatyk nie tylko ma ograniczony kontakt z ludźmi ale i jego zarobki są bardzo satysfakcjonujące.

CZY JESTEŚ EKSTRAWERTYKIEM?

Praca dla introwertyka z umysłem ścisłym

Jeśli w parze z introwertyzmem idzie także zamiłowanie do przyrody, dobrym wyjściem będzie odnalezienie pracy jako leśnik. Niezaprzeczalne jest, że w lesie tkwi upragniona dla wielu cisza i spokój. Ci, interesujący się matematyką i ścisłymi obliczeniami idealnie sprawdzą się w roli księgowych. To także bardzo dobrze płatny zawód a przy tym nastawiony jest na nieustanną pracę jedynie w towarzystwie komputera.

Wiele osób twierdzi, że introwertyk sprawdzi się także w roli psychologa, psychoterapeuty. Sprawa ta jest sporna, lecz nie można szufladkować wszystkich introwertyków jako osoby zupełnie zamknięte w swojej osobie. Wielu z nich jest wspaniałymi słuchaczami, cechuje ich także wnikliwa zdolność oceny sytuacji, oraz wysoki poziom empatii. Nie są jednak osobami skłonnymi do opowiadania długich, niepotrzebnych historii a odpowiadają przede wszystkim konkretnie – co jest plusem w tym zawodzie. Psycholog ma słuchać zwierzeń innych, nie na odwrót.

praca dla introwertyka

Jaka powinna być praca dla introwertyka?

Introwertycy często lepiej czują się w towarzystwie zwierząt, aniżeli ludzi. Dzięki temu, mogą czerpać przyjemność i zadowolenie z pracy w schroniskach, opiekując się pozostawionymi czworonogami. Wbrew niektórym przekonaniom – zazwyczaj są to ludzie niezwykle kreatywni. Praca w ciszy i spokoju pozwala im na otworzenie się na sztukę i nowatorskie pomysły. Dzięki temu mogą odnaleźć się jako projektanci wnętrz, ogrodów czy mody. Architekt – to także praca w której ceniona jest kreatywność, zdolność analizowania sytuacji jak i również cisza, skupienie i odosobnienie.

Potrafiąc radzić sobie ze stresem i niespodziewanymi sytuacjami introwertyk odszuka też równowagę w pracy jako kierowca ciężarówki. Spędza on większość swojego czasu w trasie, nie przywiązując się specjalnie do żadnego miejsca ani ludzi. Niewiele ludzi gotowych jest na takie zaangażowanie, dzięki czemu zawód ten jest bardzo dobrze płatny.

Udostępnij

O autorze