Portal Polskiej Przedsiębiorczości

Wiadomości i Porady ze świata biznesu

Biznes

Praca dla introwertyka – jaka będzie najlepsza?

Istnieją dwa podstawowe typy osobowości, zdając sobie sprawę którym z nich jesteśmy zdecydowanie łatwiej jest ukierunkować swój przyszły zawód.

Typ osobowości a wykonywany zawód

Warto nakreślić kluczową różnicę w powyższych kwestiach:

Introwertyk jest osobą zdecydowanie wycofaną z życia towarzyskiego. Są oni dość zamknięci w sobie, większość emocji i opinii pozostawiają dla siebie. W znacznym stopniu skupiają się na własnych, wewnętrznych przeżyciach aniżeli wydarzeniach zewnętrznych.

Ekstrawertyk to zdecydowane przeciwieństwo introwertyka. Ludzie o takim typie osobowości odczuwają silną potrzebę przebywania w towarzystwie, ciekawi i interesuje ich otoczenie zewnętrze. Nie mają problemów z wyrażaniem własnego zdania a także śmiało mówią o swoich uczuciach.

Idealna praca dla introwertyka?

Przede wszystkim sprawdzą się zawody wykonywane zdalnie, lub odbywające się w biurze – jedynie w towarzystwie komputera. Może to być pisarz czy tłumacz.

Świetnym wyborem będzie praca jako informatyk, programista. Jest to nieprzerwanie dziedzina stale się rozwijająca, o dużym zapotrzebowaniu na pracę. Zaletą jest, iż informatyk nie tylko ma ograniczony kontakt z ludźmi ale i jego zarobki są bardzo satysfakcjonujące.

Jeśli w parze z introwercyzmem idzie także zamiłowanie do przyrody, dobrym wyjściem będzie odnalezienie pracy jako leśnik. Niezaprzeczalne jest, że w lesie tkwi upragniona dla wielu cisza i spokój.

Ci, interesujący się matematyką i ścisłymi obliczeniami idealnie sprawdzą się w roli księgowych. To także bardzo dobrze płatny zawód a przy tym nastawiony jest na nieustanną pracę jedynie w towarzystwie komputera.

Wiele osób twierdzi, że introwertyk sprawdzi się także w roli psychologa, psychoterapeuty. Sprawa ta jest sporna, lecz nie można szufladkować wszystkich introwertyków jako osoby zupełnie zamknięte w swojej osobie. Wielu z nich jest wspaniałymi słuchaczami, cechuje ich także wnikliwa zdolność oceny sytuacji, oraz wysoki poziom empatii. Nie są jednak osobami skłonnymi do opowiadania długich, niepotrzebnych historii a odpowiadają przede wszystkim konkretnie – co jest plusem w tym zawodzie. Psycholog ma słuchać zwierzeń innych, nie na odwrót.

Introwertycy często lepiej czują się w towarzystwie zwierząt, aniżeli ludzi. Dzięki temu, mogą czerpać przyjemność i zadowolenie z pracy w schroniskach, opiekując się pozostawionymi czworonogami.

Wbrew niektórym przekonaniom – zazwyczaj są to ludzie niezwykle kreatywni. Praca w ciszy i spokoju pozwala im na otworzenie się na sztukę i nowatorskie pomysły. Dzięki temu mogą odnaleźć się jako projektanci wnętrz, ogrodów czy mody. Architekt – to także praca w której ceniona jest kreatywność, zdolność analizowania sytuacji jak i również cisza, skupienie i odosobnienie.

Potrafiąc radzić sobie ze stresem i niespodziewanymi sytuacjami introwertyk odszuka też równowagę w pracy jako kierowca ciężarówki. Spędza on większość swojego czasu w trasie, nie przywiązując się specjalnie do żadnego miejsca ani ludzi. Niewiele ludzi gotowych jest na takie zaangażowanie, dzięki czemu zawód ten jest bardzo dobrze płatny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *