Ulga termomodernizacyjna w PIT- na czym polega i kto może z niej skorzystać?

Ulga termomodernizacyjna w PIT- na czym polega i kto może z niej skorzystać?

13 maja 2019 0 przez Redakcja

Straty ciepła w nieprawidłowo ocieplonych budynkach jednorodzinnych są ogromne. Coraz więcej osób decyduje się na termomodernizację swoich domów, ponieważ pozwala to znacznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Taka inwestycja zwraca się zwykle już po kilkunastu miesiącach od dokonania modernizacji.

Korzyści z termomodernizacji odniesiemy nie tylko my, ale również środowisko naturalne, ponieważ zmniejszy się ilość paliw kopalnych zużywanych do ogrzewania. Dodatkową zachętą jest fakt, że osoby, które dokonają termomodernizacji swojego domu, mogą skorzystać z tego tytułu z ulgi w PIT. Warto wiedzieć, jak to zrobić.

Na czym polega ulga termomodernizacyjna?

Od 1 stycznia 2019 obowiązuje nowa ulga w podatku od osób fizycznych. Jest to właśnie ulga z tytułu termomodernizacji domu. Na jej podstawie możemy odliczyć od podatku maksymalnie aż 53 tysiące złotych z wydatków poniesionych na termomodernizację mieszkalnych budynków jednorodzinnych. Limit ten jest właściwy dla każdego podatnika bez względu na ilość zrealizowanych inwestycji.

W ramach ulgi można odliczyć następujące materiały:

  • piec (gazowy, olejowy lub na paliwa stałe),
  • ocieplenie- w tym materiały budowlane do ocieplenia ścian, balkonów, fundamentów,
  • energooszczędne oka i drzwi,
  • materiały na przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej oraz elementy instalacji grzewczej, przygotowania ciepłej wody oraz systemu ogrzewania elektrycznego,
  • materiały budowlane wchodzące w skład systemu wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Z ulgi skorzystają osoby rozliczające się z podatku dochodowego na zasadzie skali podatkowej (18 i 32%), podatku liniowego (19%) oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Według przepisów musimy zrealizować termomodernizację w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym ponieśliśmy na nią pierwsze wydatki. Z kolei mamy 6 lat na odliczenie wydatków od dochodów. Jeżeli nie ukończymy inwestycji w ciągu 3 lat, będziemy zobowiązani do zwrotu ulgi.

Warto też pamiętać o tym, że z tej ulgi nie mogą skorzystać podatnicy, którzy są dopiero na etapie budowy domu.
Jeśli chcemy dokonać takiego odliczenia w PIT, ale nie wiemy jak to zrobić, warto udać się na dni otwarte do urzędu skarbowego i zasięgnąć porady w tym zakresie. Taka pomoc zostanie nam udzielona bezpłatnie, wystarczy zgłosić się na konsultację i zabrać ze sobą pełną dokumentację dotyczącą naszych dochodów oraz dokumenty związane z termomodernizacją domu. Ulga termomodernizacyjna w PIT to z pewnością odliczenie, z którego warto skorzystać.