Portal Polskiej Przedsiębiorczości

Wiadomości i Porady ze świata biznesu

walka ze stresem i wypaleniem zawodowym
Porady

Pięć pomysłów jak poradzić sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym

Masz dość swojej pracy? Czujesz chroniczne zmęczenie, cierpisz na bezsenność, a pobyt w pracy wiąże się z ciągłym stresem? To klasyczne objawy wypalenia zawodowego, które nieleczone może prowadzić nawet do depresji. Aby temu zapobiec, poniżej przedstawiamy pięć porad, dzięki którym Twoje życie nabierze kolorów innych niż szarość i czerń.

1. Techniki relaksacyjne, czyli jak rozluźnić się po stresującym dniu

Po ciężkich przeżyciach w pracy wypełnionych stresem warto po powrocie do domu poddać się technikom relaksacyjnym. Mają one za zadanie odprężyć ciało i rozluźnić wszystkie napięte mięśnie. Relaksację wykonywać można za pomocą jogi, tai-chi, medytacji, aromaterapii, muzykoterapii, technice głębokiego oddychania czy naprzemiennego napinania i rozluźniania mięśni.

2. Nowe hobby, czyli jak zapomnieć o pracy po jej wykonaniu

W walce ze stresem i wypaleniem zawodowym może pomóc znalezienie nowego zainteresowania lub rozwijanie odkrytych już pasji. Warto znaleźć zajęcie sprawiające radość, dzięki któremu dzień roboczy nie będzie się skupiał tylko i wyłącznie na pracy oraz myślach z nią związanych.

3. Uprawnianie sportu idealnym pomysłem dla tych, którzy chcą wyrzucić z siebie negatywne emocje

Stres, napięcie mięśniowe oraz psychiczne zmęczenie wpływają na złe samopoczucie, dlatego najlepszym sposobem na poprawę nastroju jest aktywność fizyczna. Wydobywające się podczas ćwiczeń endorfiny pomagają odczuć zadowolenie z życia. W okresie letnim dobrym pomysłem mogą okazać się spacery na łonie natury lub korzystanie z siłowni zewnętrznych.

4. Zwiększenie ilości snu poprawi kondycję psychiczną

Stres i syndrom Burn Out mogą narodzić się w wyniki chronicznego zmęczenia, dlatego ważną kwestią jest odpowiedni wypoczynek. Warto więc zwiększyć ilość snu oraz poprawić jego jakość poprzez picie ziół na uspokojenie lub zażywanie tabletek zawierających wyciszającą melisę.

5. Odpoczynek od pracy pomoże naładować baterie i spojrzeć na swój problem z innej perspektywy

Kiedy pobyt w pracy okazuje się czynnością trudną do zniesienia, warto skorzystać z urlopu wypoczynkowego, który pozwoli nie tylko odciąć się od pracy, lecz także przemyśleć ważne kwestie dotyczące dalszej ścieżki zawodowej. Może jedynym wyjściem jest zmiana miejsca pracy lub wykonywanego zawodu?

Stres i wypalenie zawodowe są ważnymi sygnałami organizmu, który zmęczony stopniowo zaczyna odmawiać nam posłuszeństwa. Sfrustrowani sytuacją w pracy, często bagatelizujemy problem, który może stopniowo narastać i coraz mocniej zagrażać naszemu zdrowiu. Najlepszym sposobem na pokonanie stresu i syndromu Burn Out jest odnalezienie życiowej satysfakcji poprzez uprawianie sportu bądź rozpoczęcie nowego hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *