Biznes

Kontrola PIP — co obejmuje?

Kontrola PIP — co obejmuje?

Państwowa Inspekcja Pracy ma prawo skontrolować każdego pracodawcę pod kątem przestrzegania prawa pracy, w tym przede wszystkim zasad BHP i legalności zatrudnienia pracowników. Kontrole mogą odbywać się bez uprzedzenia i o dowolnej porze. Chcesz dowiedzieć się, co obejmują? Przeczytaj artykuł!

Czym jest kontrola PIP i co obejmuje?

Kontrola PIP dotyczy w zasadzie każdego właściciela firmy. Aby dokładniej poznać związane z nią prawa i obowiązki, należy sięgnąć do Ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Pozwoli to na odpowiednie przygotowanie się do kontroli.

Kontrola PIP przeprowadzana jest przez inspektorów, którzy zostali do tego uprawnieni. Inspektor informuje właściciela firmy o kontroli, jednak wyłącznie w tych przypadkach, w których fakt ten nie wpłynie na rezultat badania. Kontrola ma miejsce w siedzibie firmy oraz w każdym innym miejscu, w którym wykonywane są czynności związane z prowadzoną działalnością.

Inspektor ma prawo prowadzić zarówno oględziny pracy, maszyn i urządzeń, pomieszczeń i obiektów, jak i stanowisk pracy. Może przesłuchać pracowników firmy i przejrzeć dokumentację technologiczną i techniczną, zestawienia, czy obliczenia. Jeśli kontroler dostrzeże nieprawidłowości, może powiadomić o nich odpowiednie służby i instytucje — policję, straż graniczną, ZUS, urząd skarbowy, czy starostę.

Jak możesz przygotować się do kontroli PIP?

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wzbudza u przedsiębiorców różne emocje. Jeśli chcesz się do niej przygotować, przede wszystkim zadbaj o ważne badania okresowe, szkolenia BHP, czy terminowe wypłaty. Po rozliczeniu urlopów sprawdź, czy wszystko się zgadza.

Jeśli nie będziesz zaniedbywać swoich obowiązków, nie będą czekać Cię żadne nieprzyjemne konsekwencje. Jeśli zostaniesz poinformowany o kontroli, będziesz mógł się przygotować. Pamiętaj jednak, że PIP nie musi Cię o tym informować. Nie odkładaj więc ważnych spraw na później i zapewnij bezpieczeństwo swoim pracownikom. Wówczas kontrola PIP przebiegnie pomyślnie. A jeśli interesują Cię prawa i obowiązki pracodawcy i chciałbyś się nieco więcej dowiedzieć na ten temat — zerknij tutaj: https://www.ca-staff.eu/en/.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.