Porady

Jaką spawarkę wybrać do domowego warsztatu?

Jaką spawarkę wybrać do domowego warsztatu?

Rynek sprzętu dedykowanego spawaniu obejmuje wiele kategorii narzędzi o zróżnicowanym poziomie profesjonalizacji. Do zastosowań hobbystycznych i związanej z tym realizacji drobnych prac konstrukcyjnych lub remontowych najlepiej nadają się tanie i proste w obsłudze spawarki elektrodowe. To sprzęt do spawania elektrodami rutylowymi, ewentualnie zasadowymi przy zastosowaniu prądu stałego. W sprzedaży możemy znaleźć wiele modeli tego typu urządzeń. Jakie z nich wybrać?

Spawanie metodą MMA

To jedna z najwygodniejszych technik spawalniczych, w której nie trzeba stosować dodatkowych butli z gazem osłonowym. Wybierając spawarkę elektrodową MMA, możesz spawać z wykorzystaniem tzw. elektrod otulonych. To elektrody wykonane z metalowych rdzeni zabezpieczonych specjalną otuliną. Podczas spawania otulina uwalnia substancje chemiczne, które tworzą rodzaj atmosfery ochronnej korzystnie wpływającej na jakość wykonywanych spawów. W zależności od rodzaju spawanego metalu zaleca się stosowanie różnych rodzajów elektrod otulonych. Spawanie metodą MMA z wykorzystaniem nowoczesnego urządzenia jest stosunkowo proste i sprawdza się podczas realizacji drobnych prac konstrukcyjnych, a także przy naprawach uszkodzonych elementów metalowych. Spawarki elektrodowe dedykowanej tej metodzie spawalniczej są stosunkowo tanie i powszechnie dostępne. Dla przykładu najprostsze spawarki elektrodowe w sklepie Eltrex.pl oferowane w zestawie z akcesoriami spawalniczymi można kupić za zaledwie kilkaset złotych.   

Spawanie MIG/MAG

To jedna z najpopularniejszych metod spawalniczych realizowana przy pomocy tzw. migomatów, czyli wydajnych spawarek elektrodowych przystosowanych do spawania elektrodami topliwymi w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych – w zależności od rodzaju spawanego metalu. Największym atutem tej techniki spawalniczej jest wydajność oraz wygoda wynikająca z możliwości stosowania elektrody topliwej, co zwalania z konieczności podawania dodatkowego drutu. W ten sposób spawa się znacznie wygodnej i wykonanie dobrej jakości łączeń jest znacznie łatwiejsze. Spawarki elektrodowe przeznaczone do spawania metodą MIG/MAG wymagają jednak stosowania dodatkowych butli z gazem osłonowym, w związku z czym ich użycie w przypadku niewielkich domowych warsztatów może być utrudnione.

Wybór konkretnego modelu spawarki elektrodowej to pochodna indywidualnych potrzeb, a po części wielkości warsztatu i zasobności portfela. Najprostsze narzędzie do spawania metodą MMA można kupić już za kilkaset złotych i to w zestawie z niezbędnymi akcesoriami. Nieco droższy będzie migomat, ale taki sprzęt sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zakres realizowanych prac jest większy, na przykład w gospodarstwie rolnym.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.