Biznes

Jak zorganizować usługi księgowe w firmie?

Jak zorganizować usługi księgowe w firmie?

Na powodzenie biznesu składa się wiele czynników, a jednym z nich jest rzetelnie i prawidłowo prowadzona księgowość. Obsługa zobowiązań i należności, obsługa środków trwałych, rozliczenia z pracownikami, partnerami biznesowymi oraz z urzędami – to wszystko wymaga dobrej znajomości przepisów prawa, odpowiedniej organizacji dokumentacji oraz terminowości. Wszystkie ewentualne niedociągnięcia mogą skutkować błędnymi decyzjami, stratami finansowymi lub problemami z prawem. Jak więc zorganizować księgowość w swojej firmie, aby nie martwić się rozliczeniami? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Dobrze zorganizowana księgowość, czyli jaka?

Nowoczesna i prawidłowo zorganizowana obsługa księgowa nie angażuje pracowników firmy w procesy księgowe, cechuje się skróconym czasem księgowania oraz niewielkim ryzykiem powstawania błędów księgowych. Umożliwiają to systemy i programy komputerowe oraz digitalizacja dokumentów czy szeroko rozumiana automatyzacja. Co więcej, nad poprawnością procesów księgowych czuwają eksperci ze specjalistyczną wiedzą oraz z dużym doświadczeniem. Takie podejście do biznesu owocuje lepszą organizacją finansów, oszczędnością czasu, pieniędzy i zasobów ludzkich. To najważniejsze powody, dla których właściciele biznesów coraz chętniej decydują się na współpracę z firmą zewnętrzną w zakresie obsługi procesów księgowych.

Samodzielne prowadzenie księgowości w firmie, a współpraca z outsourcerem

Przedsiębiorca może zorganizować usługi księgowe we własnym zakresie – może samodzielnie zająć się rachunkowością lub stworzyć etat dla pracownika odpowiedzialnego za obsługę księgową. Taki model można spotkać zarówno w niewielkich firmach, jak i w średnich oraz dużych przedsiębiorstwach. Wymienia się tutaj kilka wad: duże koszty automatyzacji i aktualizacji procesów oraz systemów, problemy z absencjami, możliwość popełnienia błędu czy też potrzeba bycia na bieżąco ze stale nowelizowanymi przepisami prawa.

Z kolei outsourcing procesów księgowych, czyli obsługa księgowa realizowana przez wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną, pozwala na duże oszczędności przy jednoczesnym wdrożeniu nowoczesnych narzędzi. W takim przypadku stawia się na cyfrową dokumentację, automatyzację wyliczeń księgowych czy też przyspieszenie generowania i przesyłania dokumentów. Wdrożone optymalizacje będą skutkować mniejszym zaangażowaniem właściciela biznesu w sprawy księgowe, więc zaoszczędzony czas można przeznaczyć na rozwój marki.

Obsługa księgowa w nowoczesnym wydaniu – co daje automatyzacja w księgowości?

Wyzwaniem dla firm są skomplikowane i często zmieniające się przepisy prawa podatkowego. Automatyzacja jest tutaj niezastąpiona – profesjonalne firmy oferujące usługi księgowe, jak ta, której oferta dostępna jest na stronie https://procesy-biznesowe.impel.pl/uslugi-ksiegowe/, dają swoim klientom dostęp do systemów finansowo-księgowych. Tutaj outsourcer odpowiada za aktualizację programów pod względem zmian podatkowych. Klient może w każdym momencie wygenerować potrzebny raport, a także otrzymuje dostęp do różnych modułów systemowych, które pomogą zarządzać magazynem lub dystrybucją.

Udostępnij

O autorze