Biznes

Import towarów z Chin — niska cena i maksymalny zysk

Import towarów z Chin — niska cena i maksymalny zysk

Jeśli prowadzisz biznes online i chcesz sprzedawać w swoim sklepie internetowym produkty importowane z Chin, możesz to zrobić i dobrze na tym zarobić. Istnieją jednak pewne aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę. Chiński handel zagraniczny został poważnie dotknięty obecną pandemią. Chiny są jednak ważnym partnerem handlowym dla Polski, a co za tym idzie również import chińskich produktów, maa nadal ogromne znaczenie dla wielu handlowców.

Import z Chin do Polski — ważne wskazówki

Jak tylko znajdziesz produkty z Chin, które następnie chcesz odsprzedać za pośrednictwem własnej strony internetowej, a tym samym importować, musisz zająć się takimi kwestiami, jak jakość, termin dostawy, certyfikaty, prawa patentowe, przepisy importowe, sprawy celne i podatek obrotowy. W przypadku importu z Chin należy również zastanowić się, w jaki sposób można najefektywniej komunikować się z chińskim producentem i jak najpewniej zarządzać zwrotami.

Informacje o produkcie

Pierwszym krokiem w imporcie do Chin jest uzyskanie jak największej ilości informacji o producencie interesującego produktu. Możesz skorzystać z wyszukiwania w internecie, przyjrzeć się stronie internetowej firmy, a także spróbować dowiedzieć się czegoś o firmie. Najlepiej, jeśli masz prywatne kontakty w Chinach i możesz je wykorzystać, aby dowiedzieć się czegoś o wiarygodności danej firmy.

Jakość produktów

Import towarów z Chin – przed jego dokonaniem absolutnie konieczne jest przekonanie się o jakości produktów. Oczywiście działa to najlepiej, jeśli sam przyjrzysz się oferowanym produktom. Aby to zrobić, musisz jednak udać się do Chin i móc porozmawiać z producentem. Jeśli nie znasz języka chińskiego, a Twój partner biznesowy nie mówi po angielsku, najlepszym rozwiązaniem jest tłumacz. Dobry tłumacz będzie również w stanie udzielić wskazówek dotyczących zachowania i postępowania. Jeśli nie masz środków na taką wycieczkę, możesz oczywiście również skontaktować się z firmą mailowo lub na czacie na żywo.

Producent powinien wysłać kilka próbek produktu, abyś miał możliwość przekonać się o jakości i jednocześnie uzyskać informacje o terminach dostaw z Chin. Jednym z najważniejszych aspektów jest prawo dotyczące znaków towarowych i patentów. Dopóki jesteś zainteresowany produktem opracowanym w Chinach, jesteś stosunkowo bezpieczny. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku podejrzenia, że produkt w całości lub w części jest podrobiony. Zaleca się tutaj ostrożność, ponieważ naruszenie praw do znaków towarowych lub patentów może skutkować wysokimi karami przy imporcie z Chin.

Import towarów z Chin — przepisy importowe i kwestie celne

Ważnym tematem są przepisy importowe i celne dotyczące produktów, które są importowane do Polski z krajów spoza Unii Europejskiej. Należy przestrzegać przepisów lub ograniczeń prawnych, więc warto się z nimi dokładnie zapoznać. Aby upewnić się, że nie importujesz zakazanych produktów z Chin, powinieneś zapytać w urzędzie celnym, które towary mogą podlegać ogólnemu zakazowi lub ograniczeniom.

Zwroty wadliwych produktów z Chin

Jeśli współpracujesz z producentem jako detalista, zwroty są stosunkowo łatwe. Jeśli jednak klienci skarżą się na produkt z Chin, zwrot, wymiana, a nawet zwrot ceny zakupu może okazać się nieco trudniejszy. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku dropshippingu, ponieważ wtedy towar jest wysyłany bezpośrednio od chińskiego producenta do Twojego klienta. Ponieważ powrót do Chin jest trudny i wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami, niezadowoleni klienci zwrócą się przede wszystkim do Ciebie jako właściciela sklepu internetowego. W takiej sytuacji potrzebujesz jak najlepszych ustaleń organizacyjnych ze swoim chińskim partnerem. Coraz więcej operatorów sklepów internetowych korzysta z możliwości dropshippingu, na przykład w celu uniknięcia wysokich kosztów magazynowania i wysyłki. Jednak istnieje kilka pułapek, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Jeśli chcesz sprowadzać produkty z Chin, oprócz przestrzegania przepisów prawnych obowiązujących w Polsce (a także w Chinach), szczególnie ważny jest jak najściślejszy kontakt z chińskim producentem. Im lepiej go znasz i zaklasyfikujesz jako godnego zaufania, tym mniej problemów będziesz miał z nim w przyszłości.

Udostępnij

O autorze