Biznes

Ile odszkodowania za zalanie mieszkania możemy uzyskać?

Ile odszkodowania za zalanie mieszkania możemy uzyskać?

Ubezpieczenie mieszkania to bardzo ważne zabezpieczenie majątku. Obejmuje ono ochronę przed różnymi szkodami, w tym także przed zalaniem. W każdej chwili może dojść do awarii i w mieszkaniu może pojawić się woda. Wówczas szkody pokryje ubezpieczyciel. Na jak wysokie odszkodowanie można liczyć w przypadku zalania mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania od zalania

Ubezpieczenie mieszkania od zalania i innych szkód pozwala spać spokojnie każdemu z domowników. Bardzo ważne jest wybranie ubezpieczyciela, który oferuje dobre warunki. Rodzaj ubezpieczenia należy dopasować do indywidualnych preferencji. Najważniejsze jest przeanalizowanie umowy i zakresu ochrony. Nie wolno pominąć oczywiście wysokości składek, które wpływają na wysokość odszkodowania`. Jednym z zakresów ubezpieczenia jest ochrona od zalania. Obejmuje ono szkody, które są spowodowane przez wodę. Ubezpieczony może liczyć na ochronę przed kosztami, jakie będą  musiały zostać poniesione na likwidację uszkodzeń, zniszczeń i strat majątkowych. Ochroną objęta może być naprawa uszkodzonego wyposażenia, mebli, ścian czy podłóg. Także można liczyć na wsparcie w pokryciu kosztów wynikających z działań podjętych w celu usunięcia wody z mieszkania. 

Jakie sytuacje mogą doprowadzić do zalania mieszkania?

Zalanie jest jedną z częstszych szkód, jakie mogą wystąpić w mieszkaniu. Do tego typu sytuacji dochodzi często w wyniku uszkodzeń hydraulicznych, które mogą wynikać z przecieków w rurach czy węzłach cieplnych. Oczywiście często dochodzi do zalania przez sąsiadów lub w wyniku powodzi. Przyczyną może być też awaria systemu kanalizacyjnego lub nieszczelność dachu. 

Jakie odszkodowanie można uzyskać za zalanie mieszkania?

Wysokość odszkodowania za zalanie mieszkania zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest zakres ubezpieczenia. Kolejnym czynnikiem wpływającym na kwotę odszkodowania jest wysokość składek. Nie bez znaczenia jest wartość ubezpieczonego mienia, a także przyczyna i rozmiar szkody. Najczęściej ubezpieczyciel pokrywa szkody związane z kosztami naprawy lub odtworzenia zalanego mienia. Można liczyć na zwrot kosztów związanych z zakupem nowych mebli, sprzętu AGD czy sprzętu elektronicznego. Jeśli mieszkanie zostało zalane na tyle poważnie, że nie ma możliwości zamieszkania w nim, to ubezpieczenie pokrywa często koszty wynajmu tymczasowego lokum czy hotelu. Nie wolno zapomnieć też o kosztach odpowiedzialności cywilnej. W przypadku gdy zalanie mieszkania spowoduje szkodę osoby trzeciej, to w wielu przypadkach ubezpieczyciel pokrywa koszty związane ze stratami. Wysokość kwoty jest zależna od polisy i warunków, jakie zostały w niej zapisane.

Jak uzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Jeśli mieszkanie zostało zalane, a wykupione jest ubezpieczenie, to należy jak najszybciej zgłosić to do ubezpieczyciela. Można to zrobić telefonicznie, przez Internet lub mailowo. W każdej polisie jest dokładnie napisane, jakimi kanałami można zgłosić szkodę i jakie dokumenty należy dołączyć. Bardzo ważne jest zgłoszenie szkody w możliwie najszybszym terminie, gdyż w przeciwnym razie może to skutkować odmową wypłaty odszkodowania. 

 Materiał zewnętrzny

 

Udostępnij

O autorze