Poradnik

HIFU – bezinwazyjny lifting

HIFU – bezinwazyjny lifting

Medycyna estetyczna cieszy się w ostatnich latach niesłabnącą popularnością. Stale pojawiają się nowe rodzaje zabiegów, a te już znane stają się coraz bezpieczniejsze. Większość z nich jest niezwykle skuteczna, a coraz częściej także kompletnie bezbolesna. 

Dobrodziejstwo nowych technologii połączonych z rozwojem nauki daje możliwość wykonania wielu zabiegów upiększających bez użycia skalpela. Jednym z takich właśnie nieinwazyjnych zabiegów jest lifting HIFU. Czym dokładnie jest, dla kogo jest przeznaczony, ile kosztuje, na jak długo starcza i – co najważniejsze – czy warto?

Czym jest HIFU?

Nazwa liftingu HIFU jest akronimem pochodzącym od angielskich słów High-Intensity Focused Ultrasound. Jak można się wobec tego domyśleć z nazwy, działa za sprawą ultradźwięków, bez interwencji chirurga i skalpela. 

Za pomocą końcówek działających na różnej głębokości fale docierają na różne głębokości, obkurczając włókna kolagenowe, a także działając na nią podwyższoną temperaturą. Proces ten je uszkadza, co prowadzi do zainicjowania produkcji nowych, w efekcie czyniąc skórę gładszą i wyglądającą zdrowiej. 

Ma on za zadanie wygładzić skórę, poprawić jej napięcie, a w efekcie zredukować zmarszczki i sprawić, że twarz (bo najczęściej stosuje się ten zabieg właśnie na skórę i szyję) będzie wyglądać młodziej. Jest alternatywą dla toksyny botulinowej (popularnego botoksu), a także innych wypełniaczy, lasera frakcyjnego czy nici liftingujących. 

Daje naturalne efekty i nie wymaga rekonwalescencji. Cały zabieg trwa około godziny i wymaga oczyszczonej skóry bez makijażu. W założeniu jest bezbolesny, jednak niektórzy pacjenci odczuwają delikatny dyskomfort. Jest to zależne od indywidualnej tolerancji na ból i po części wynika z koniecznego nacisku głowicy – podobnie jak przy badaniu USG. 

HIFU cena

Czy warto zrobić HIFU?

Lifting HIFU można stosować na dowolnie wybrane partie ciała, jednak najczęściej jest to głowa i szyja. W niektórych miejscach efekty mogą być mniej zadowalające niż w innych, ze względu na specyfikę budowy anatomicznej poszczególnych fragmentów ciała. Niesatysfakcjonujące zazwyczaj są w okolicach brzucha i oczu, natomiast świetnie działa na szyję, podbródek i policzki. 

Choć częściej wykonywany jest u kobiet, świetnie nadaje się także dla mężczyzn, którzy często pragną za jego pomocą np. uwydatnić linię żuchwy. Odpowiadając więc na pytanie „czy warto?” – warto, ale przede wszystkim na te rejony ciała, gdzie działa on najlepiej. 

Najczęściej pacjenci wybierają go na podwójny podbródek, opadające policzki i ogólną wiotkość skóry, prowadzącą do utraty owalu twarzy. Nadaje się także do wymodelowania kości policzkowych oraz podnoszenia łuków brwiowych, usuwania „kurzych łapek” i ujędrnienia dekoltu. Polecany jest osobom, które preferują metody nieinwazyjne i mają niski próg bólu, jako że będzie dla nich znacznie bardziej komfortowy niż jakiekolwiek metody wymagające skalpela czy chociażby igieł. Lifting HIFU warto wybrać także z tego powodu, że daje bardzo naturalne efekty, które wyglądają po prostu jak zdrowa, młoda skóra.

Warto wybrać ten zabieg również ze względu na to, że jest jednorazowy, a po jego wykonaniu od razu można wrócić do pracy. Nie wymaga więc dużo czasu ani wyrzeczeń. Jedynym efektem ubocznym widzianym gołym okiem jest delikatny obrzęk i zaczerwienienie w miejscu liftingu, jednak nie utrudnia to funkcjonowania. 

Przeciwwskazaniem do zabiegu są natomiast zmiany trądzikowe, otwarte zmiany chorobowe, obecność metalowych stentów lub implantów, wszczepione urządzenia elektryczne, terapia przeciwzakrzepowa, aktywna choroba nowotworowa, a także wszelkie aktywne choroby skóry. W takich przypadkach warto się wstrzymać z zabiegiem do czasu wyleczenia wymienionych schorzeń.

Ile kosztuje lifting HIFU?

Ceny są różne i zależą od wielu czynników: renomy salonu, operatora, ale przede wszystkim od wielkości obszaru, który chcemy poddać liftingowi. Zabieg HIFU na podbródek kosztuje średnio od ok. 600 zł do 3 000 zł, w przypadku policzków jest to już od 1,5 do nawet 6 tys. zł, a jeżeli chcemy wykonać zabieg na całą twarz, należy liczyć się z kosztem zbliżającym się nawet do kwoty 10 000 zł. 

Jak widać widełki są dosyć spore, nie należy więc przyjmować tych cech za pewnik – ostateczne kwoty poda specjalista w trakcie konsultacji, w zależności od konkretnego przypadku. Warto przy tym pamiętać, że zabieg jest jednorazowy, bezbolesny i długotrwały.

Ile utrzymuje się HIFU?

Pełne efekty zabiegu obserwujemy po około 2-3 miesiącach od jego wykonania, kiedy to wytworzy się nowy kolagen, a skóra się zregeneruje. Od tego czasu efekty utrzymują się najczęściej około 24 miesiące, choć zależy to od indywidualnych uwarunkowań każdego organizmu, a także zachowań pacjenta. Do czynników, które mogą skrócić ten czas należą:

  • palenie papierosów,
  • niestosowanie kremów z filtrem UV
  • wiek – zwłaszcza w przypadku kobiet, gdyż czas trwania efekt najczęściej jest niższy u pacjentek po menopauzie,
  • niewłaściwa dieta.

Należy mieć więc wszystkie te okoliczności na uwadze, jednocześnie pamiętając, że efekty HIFU mimo wszystko utrzymują się u większości osób przez około dwa lata od zabiegu. 

Źródło: https://medikapoland.pl

Udostępnij

O autorze