Kredyt w obcej walucie – czy warto?

0
8
kredyt w obcej walucie

Niemal w każdy kraju obowiązuje inna waluta. Najbardziej popularne na całym świecie są oczywiście dolary amerykańskie, w Europie zaś króluje Euro. W dzisiejszych czasach bardzo wielu ludzi zastanawia się nad kredytem w walucie obcej. Wybór w tejże kwestii jest ogromny, jednak taka decyzja wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Jak powszechnie, wiadomo kursy walut, zmieniają się każdego dnia, możemy więc na nich zarobić lub stracić. Jak donoszą najnowsze badania, coraz więcej Polaków jest zainteresowanych kredytem w Euro.

Mimo uprzedzenia do franków szwajcarskich, kredyty w obcej walucie wciąż cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszyscy doskonale pamiętamy tzw. Frankowiczów i ich problemy z kredytami w tejże walucie. Jednak każdy kredyt wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Wiemy doskonale, że stopy procentowe cały czas się zmieniają. Obecnie są na rekordowo niskim poziomie, jednak wcale nie jest powiedziane, że za kilka lat nie będą na rekordowo wysokim. Do kosztów kredytu należy także doliczyć prowizję banku za udzielenie kredytu, która akurat jest ustalona na stałym poziomie.

Oprocentowanie kredytów w obcej walucie

W dzisiejszych czasach RRSO nie powinna przekraczać 4% w przypadku kredytów hipotecznych. Każdą inną ofertę powyżej tego poziomu należy uznać za bardzo mało atrakcyjną. Jeśli wzrosną stopy procentowe, to wówczas nasza rata wzroście proporcjonalnie do nich. W dzisiejszych czasach kredyty w obcej walucie są nieco mniej oprocentowane. Obecnie kredyt w Euro można uzyskać nawet poniżej 3%, co wydaje się bardzo atrakcyjną ofertą w porównaniu z kredytem w polskich złotych. Jednak nie należy dać się zwieść liczbom i statystykom. Badania przeprowadzone wśród ludzi, którzy starali się o kredyt hipoteczny, wykazały, że ponad połowa ludzi nie miała zielonego pojęcia o stopach procentowych, prowizji i wyliczeniu raty. Świadomość wśród kredytobiorców jest bardzo mała. Jeśli nie posiada się elementarnej wiedzy, nie powinno się nawet myśleć o kredycie w obcej walucie.

Czy to się opłaca?

Nie znając tematu, możemy po prostu pójść z torbami, jeśli wzrosną stopy procentowe i do tego kurs obcej waluty. Rata naszego kredytu może wówczas wzrosnąć nawet trzykrotnie. Badania przeprowadzone wśród finansistów wskazały, że także oni uważają kredyty w obcej walucie za bardzo ryzykowne. Nikt z nas przecież nie wie, jaka waluta będzie obowiązywała w Polsce za kilkanaście lat. Należy przypomnieć wszystkim, że kredyty hipoteczne są rozkładane w większości przypadków na trzydzieści lat. Prawdopodobne jest również, że na takim kredycie jesteśmy w stanie zarobić, ale wszystko zależy od kursu walut i stóp procentowych. Ogólnie mówiąc, obecnie kredyt w obcej walucie należy uznać za bardzo ryzykowny. Kredyt hipoteczny w złotówkach, na razie musimy uznać, za opcję dużo bardziej atrakcyjną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here