Finanse

Krajowa Ocena Ryzyka Prania Pieniędzy AML – czym jest dokładnie?

Krajowa Ocena Ryzyka Prania Pieniędzy AML – czym jest dokładnie?

Pranie brudnych pieniędzy oraz finansowanie terroryzmu to powszechne problemy, z którymi na co dzień mają do czynienia pracownicy wielu instytucji, w tym głównie finansowych. Dlatego też Ministerstwo Finansów przygotowało Krajową Ocenę Ryzyka Prania Pieniędzy AML, dzięki której łatwiej będzie kontrolować przepływ gotówki w przedsiębiorstwach. Na czym dokładnie polega Krajowa Ocena Ryzyka Prania Pieniędzy AML?

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy

Głównym celem Krajowej Oceny Ryzyka Prania Pieniędzy AML jest oszacowanie, w jakim stopniu dana instytucja bądź jej klienci może przyczyniać się do finansowania terroryzmu bądź prania pieniędzy. Podstawowym zadaniem instytucji obowiązanych jest zidentyfikowanie ryzyka, biorąc przy tym pod uwagę szereg różnych czynników. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż Krajowa Ocena Ryzyka Prania Pieniędzy AML może pomóc w wykrywaniu transakcji podejrzanych, profilowaniu klienta, gromadzeniu danych, stosowaniu listów sanacyjnych. Niemniej jednak Krajowa Ocena Ryzyka Prania Pieniędzy AML może również przynosić wiele problemów instytucjom, które nie zatrudniają profesjonalistów z dziedziny prawa czy szeroko pojętych finansów. Co ciekawe, do sporządzania Krajowej Oceny Ryzyka Prania Pieniędzy AML zobowiązane są na przykład biura rachunkowe. Te bowiem analizują i księgują przeprowadzane przez podmioty gospodarcze transakcje finansowe. Niemniej jednak w firmach, takich jak biura rachunkowe, brakuje specjalistów, którzy nie tylko potrafią zidentyfikować ryzyko, a również sporządzić na jego temat rzeczowy raport. Większą ilość informacji na ten temat można znaleźć na stronie – https://krwlegal.pl/aktualnosci/krajowa-ocena-ryzyka-prania-pieniedzy-aml.

Krajowa Ocena Ryzyka Prania Pieniędzy AML – z pomocą specjalisty

Każdy podmiot, który zobowiązany jest do sporządzania raportów zgodnie z Krajową Oceną Ryzyka Prania Pieniędzy AML, może skorzystać z pomocy profesjonalnych kancelarii prawnych. Ocena powinna bowiem zostać dokonana minimum raz na dwa lata, zatem stosunkowo często. Należy sporządzić ją w formie pisemnej lub elektronicznej. Co więcej, analiza powinna zostać dokonana z zachowaniem należytej staranności, albowiem jej celem jest rzeczywiste przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Są to działania nie tylko niezgodne z prawem, ale i bardzo szkodliwe społecznie, o czym doskonale wie każdy przedsiębiorca, ale też zwykły obywatel. Dlatego też każdy podmiot, który zobowiązany jest sporządzać ocenę ryzyka AML, może zgłosić się po pomoc do specjalistów. Dokonają oni trafnej analizy, a także pomogą sporządzić najwyższej jakości raport dla firmy, która działa w każdej branży.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.